Zakończyliśmy konsultacje programu regionalnego

Data opublikowania: 8 listopada 2021
Zakończyliśmy konsultacje programu regionalnego
Zakończyliśmy konsultacje programu regionalnego

Jaką kwotą będzie dysponował region świętokrzyski w rozpoczynającej się perspektywie unijnej, na jakie zadania będzie można przeznaczyć funduszowe wsparcie i jakie są priorytety w tym zakresie na najbliższe lata – o tym dyskutowano podczas ostatniego spotkania konsultacyjnego programu regionalnego, które odbyło się w poniedziałek, 8 listopada w Skarżysku – Kamiennej.

Spotkanie z samorządowcami oraz przedstawicielami instytucji i organizacji pozarządowych z powiatu skarżyskiego zakończyło cykl konsultacji projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.

O jego najważniejszych założeniach mówili -  Jacek Sułek – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Katarzyna Kubicka – dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. W spotkaniu uczestniczył także senator Jarosław Rusiecki, który podkreślił, że fundusze europejskie stwarzają niepowtarzalną szansę rozwoju regionu i zostaną przeznaczone nie tylko na kluczowe, duże przedsięwzięcia, ale i inicjatywy, które służyć będą małym lokalnym społecznościom. 

Przypomnijmy, że w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 województwo świętokrzyskie będzie dysponowało kwotą 1 mld 403 mln euro, z czego ponad 1 mld euro zostanie przeznaczone na projekty realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak podkreślił dyr. Sułek – do priorytetowych przedsięwzięć należą tu m.in. drugi etap budowy Głównego Urzędu Miar oraz Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Spora część unijnego wsparcia zostanie również przeznaczona na cele klimatyczne oraz wsparcie przedsiębiorczości i innowacji.

Inwestycyjna część programu regionalnego została podzielona na siedem priorytetów - Konkurencyjna gospodarka, Region przyjazny dla środowiska, Mobilność miejska, Dostępne świętokrzyskie, Świętokrzyskie dla mieszkańców, Wspólnota i przestrzeń, Pomoc techniczna. Na ich realizację zarezerwowano ponad 1 mld euro.

Pozostała kwota z programu regionalnego zasili Europejski Fundusz Społeczny+.

– W centrum EFS+ są ludzie i ich potrzeby w zakresie edukacji, zdobywania wiedzy, edukacji, rozwoju, zdrowia – podkreśliła Katarzyna Kubicka.- EFS+ to również walka z ubóstwem oraz działania skierowane do bezrobotnych.

Spotkanie w Skarżysku – Kamiennej zakończyło cykl konsultacji projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.

Uwagi do projektu programu regionalnego można składać za pomocą formularza zgłaszania uwag zamieszczonego w zakładce (http://www.2014-2020.rpo-swietokrzyskie.pl/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/poznaj-program-na-lata-2021-2027 do 12 listopada 2021 r. drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., jak również korespondencyjnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Inwestycji i Rozwoju, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce.

Jak zapowiedział dyr. Jacek Sułek – w grudniu planowane jest spotkane podsumowujące cykl konsultacji nowego programu regionalnego.

Źródło: Departament Inwestycji i Rozwoju

Galeria zdjęć

Zakończyliśmy konsultacje programu regionalnego
Zakończyliśmy konsultacje programu regionalnego
Zakończyliśmy konsultacje programu regionalnego
Zakończyliśmy konsultacje programu regionalnego