Projekty dotyczące Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej – Działanie 9.1 FEŚ 2021-2027 Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób

Data opublikowania: 17 marca 2023
Osoby w róznym wieku siedzące na krzesłach
Osoby w róznym wieku siedzące na krzesłach

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 możliwa jest realizacja projektów w Warsztatach Terapii Zajęciowej (WTZ) oraz w Zakładach Aktywności Zawodowej (ZAZ).

Dla kogo?

Zgodnie z założeniami programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 tego typu projekty powinny koncentrować się na:

  • wspieraniu uczestników WTZ, w formach dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb, w celu zaoferowania każdemu uczestnikowi realnej ścieżki przejścia do ZAZ.
  • wspieraniu istniejących ZAZ oraz tworzenie nowych ZAZ.

Co można robić?

Tego typu projekty powinny przewidywać kompleksową i zindywidualizowaną aktywną integrację uczestników WTZ i ZAZ. W zależności od potrzeb może ona zawierać elementy aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej i zdrowotnej (więcej nt. działań aktywizacyjnych TUTAJ).

Należy podkreślić, że realizacja projektów będzie możliwa tylko w przypadku spełnienia ściśle określonych warunków.

Wsparcie uczestników WTZ jest możliwe wyłącznie w miejscach, gdzie:

  • istniejący ZAZ może zaoferować miejsce pracy (zupełnie nowe miejsce lub wolne po poprzednim uczestniku) dedykowane konkretnej osobie z WTZ;
  • powstanie nowy ZAZ z miejscami dla tych osób;
  • wsparcie w ramach WTZ może być zapewnione dla konkretnego uczestnika przez okres max 2 lat,
  • po okresie wsparcia w WTZ uczestnik przejdzie do innego typu miejsca pracy chronionej lub innej formy zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
  • Natomiast wspieranie ZAZ-ów jest możliwe pod warunkiem:
  • przedstawienia w projekcie diagnozy lokalnych potrzeb i uzasadnienia wsparcia ZAZ w oparciu o lokalny rynek pracy;
  • konkretny uczestnik projektu nie może być obejmowany wsparciem dłużej niż 2 lata;
  • zapewnienia, że 5% uczestników ZAZ wejdzie na otwarty rynek pracy lub zarejestruje się w Urzędzie Pracy.

Więcej informacji o Działaniu 9.1 znajdziesz w Szczegółowym Opisie Priorytetów.

O tym, kiedy zostanie ogłoszony nabór wniosków w tym działaniu dowiesz się z „Harmonogramu naborów wniosków o dofinansowanie dla programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”.

Odpowiedzi na pytania oraz wyjaśnienie wątpliwości można uzyskać w Punkcie Kontaktowym Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Świętokrzyskiego:

Tel. 41 395 17 76

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.