Zabytkowy dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej odzyskał dawny blask

Dworzec Skarżysko
Dworzec Skarżysko

Po gruntownym remoncie XIX-wieczny obiekt stał się komfortowy, bezpieczny, dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, nowoczesny, ale jednocześnie zachowano jego zabytkowy charakter.

Zachowując w obiekcie funkcje obsługi pasażerów zmieniono układ funkcjonalno-przestrzenny budynku. Wykonano nową aranżację wnętrz uwzględniającej potrzeby pasażerów oraz najemców. Uwagę zwraca reprezentacyjny hol dworca połączony z poczekalnią zajmującą ponad 350 metrów kw. Wymieniono więźbę dachową wraz z pokryciem dachu. Renowacji poddano elewację. Odtworzono kamienny cokół, dawny blask odzyskała kolumnada przed wejściem głównym, a na wzór historyczny wykonano tynki na elewacji o wyższych kondygnacjach oraz odtworzono na wzór historycznej stolarkę okienną i drzwiową.

Komfort podróżnym poprawi zintegrowany z systemami stacji kolejowej moduł dynamicznej informacji pasażerskiej (SDIP), montaż wind, w tym do tunelu.  Kompleksowo przebudowano i zagospodarowano teren wokół dworca, w tym wybudowano parking Park&Ride na 120 miejsc postojowych. Jest on połączony z dworcem i peronami istniejącą kładką dla pieszych, a następnie planowanym do realizacji tunelem pod torami. Wokół dworca posadzono drzewa, 2864 krzewów oraz wytyczono trawniki o powierzchni 6000 metrów kw.

 

 

Galeria zdjęć

Dworzec Skarżysko z lotu ptaka
Dworzec z lotu ptaka
Budynek dworca
Odrestaurowany dworzec
Poczekalnia na nowym dworcu