Fundusze europejskie dla maluchów

Data opublikowania: 7 lutego 2023
Program Maluch+
Program Maluch+

Do 19 lutego trwa nabór wniosków w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 na dofinansowanie opieki nad dziećmi do lat trzech.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca gminy z całej Polski do składania wniosków na dofinansowanie opieki nad dziećmi do lat trzech. Do wykorzystania jest w sumie 5,5 mld zł. Są to środki europejskie i krajowe, które wspólnie tworzą nową edycję programu Maluch+.

Jak informuje MFiPR - wnioski można składać do 19 lutego, następnie poszczególne urzędy wojewódzkie będą miały czas na ich rozpatrzenie i przekazanie informacji do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Do końca kwietnia nastąpi ogłoszenie wyników naboru. 

Programu Maluch+ to wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin i szansa na to, by rodzice mogli wrócić do aktywności zawodowej, mając przy tyj pewność, że ich pociechy znajdują się pod dobrą opieką.

Budżet programu Maluch+ na lata 2022-2029 wynosi w sumie 5,5 mld zł. Dzięki temu  powstanie 102 tys. nowych miejsc opieki. Nadrzędnym celem, który przyświeca programowi, jest funkcjonowanie żłobka (lub innej formy opieki) w każdej gminie. Co ważne, w ramach programu nie jest wymagany żaden wkład własny.

Program opiera się na trzech źródłach finansowania: budżetu państwa, środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Dofinansowanie można będzie przeznaczyć na:  utworzenie ale także na  funkcjonowanie utworzonych miejsc  przez kolejne 36 miesięcy.

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną w terminie do 19 lutego 2023 r., za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, w zależności od rodzaju podmiotu.

 

Galeria zdjęć

Program Maluch+